Cast list Best of Balanchine

The information on this page is subject to change.

back to Best of Balanchine

Theme and Variations

Friday March 25, Saturday April 2, Friday April 8 and Sunday April 10

Anna Ol – Jozef Varga

Qian Liu – Roman Artyushkin
Suzanna Kaic – Edo Wijnen
Nadia Yanowsky – Jared Wright
Naira Agvanean – Sho Yamada

Yuanyuan Zhang – Oleksey Smolyakov
Saya Okubo – Daniel Montero
Pascalle Paerel – Nathan Chaney
Wendeline Wijkstra – Anatole Babenko
Sandra Quintyn – Skyler Martin
Krista Ettlinger – Sem Sjouke
Jingjing Mao – Dario Elia
Kristina Lind – Wentao Li

Saturday March 26, Friday April 1

Maia Makhateli – Artur Shesterikov

Kristina Lind – Wentao Li
Jingjing Mao – Martin ten Kortenaar
Wen Ting Guan – Oleksey Smolyakov
Krista Ettlinger – Anatole Babenko

Yuanyuan Zhang – Sho Yamada
Saya Okubo – Nathan Brhane
Pascalle Paerel – Nathan Chaney
Wendeline Wijkstra – Daniel Montero
Sandra Quintyn – Skyler Martin
Antonina Tchirpanlieva – Sem Sjouke
Jessica Xuan – Dario Elia
Floor Eimers – Cristiano Principato

Thursday March 31and Wednesday April 6

Anna Ol – Remi Wörtmeyer

Qian Liu – Roman Artyushkin
Jessica Xuan – Martin ten Kortenaar
Nadia Yanowsky – Jared Wright
Naira Agvanean – Sho Yamada

Yuanyuan Zhang – Oleksey Smolyakov
Saya Okubo – Daniel Montero
Pascalle Paerel – Nathan Chaney
Wendeline Wijkstra – Anatole Babenko
Sandra Quintyn – Skyler Martin
Krista Ettlinger – Sem Sjouke
Jingjing Mao – Dario Elia
Kristina Lind – Wentao Li

Sunday April 3 and Saturday April 9

Anna Ol – Remi Wörtmeyer

Michaela DePrince – Roman Artyushkin
Jessica Xuan – Martin ten Kortenaar
Nadia Yanowsky – Jared Wright
Naira Agvanean – Sho Yamada

Yuanyuan Zhang – Oleksey Smolyakov
Saya Okubo – Daniel Montero
Pascalle Paerel – Nathan Chaney
Wendeline Wijkstra – Anatole Babenko
Sandra Quintyn – Skyler Martin
Krista Ettlinger – Sem Sjouke
Jingjing Mao – Dario Elia
Kristina Lind – Wentao Li

back to Best of Balanchine

Apollon Musagéte

Friday March 25, Saturday April 2, Friday April 8 and Sunday April 10

Apollo Artur Shesterikov
Terpsichore Sasha Mukhamedov
Polyhymnia Floor Eimers
Calliope Wen Ting Guan
Nymphs/ Helpers Pascalle Parel, Jingjing Mao
Leto Kristina Lind

Saturday March 26,  Friday April 1

Apollo Jozef Varga
Terpsichore Sasha Mukhamedov
Polyhymnia Jingjing Mao
Calliope Kristina Lind
Nymphs/ Helpers Floor Eimers, Krista Ettlinger
Leto Wendeline Wijkstra

Thursday March 31, Sunday April 3, Wednesday April 6 and Saturday April 9

Apollo Young Gyu Choi
Terpsichore Maia Makhateli
Polyhymnia Suzanna Kaic
Calliope Anna Ol
Nymphs/Helpers Yuanyuan Zhang, Wendeline Wijkstra
Leto Krista Ettlinger

back to Best of Balanchine

Tarantella

Friday March 25, Saturday April 2, Friday April 8 and Sunday April 10

Maia Makhateli - Remi Wörtmeyer

Saturday March 26, Friday April 1

Michaela DePrince - Young Gyu Choi

Thursday March 31 and Wednesday April 6

Michaela DePrince - Edo Wijnen

Sunday April 3 and Saturday April 9

Suzanna Kaic - Edo Wijnen

back to Best of Balanchine

Stravinsky Violin Concerto

Friday March 25,  Saturday April 2, Friday April 8 and Sunday April 10

1st Aria
Sasha Mukhamedov - Young Gyu Choi

2nd Aria
Maia Makhateli - Jozef Varga

Small women Tall women Small men Tall men
Saya Okubo Samantha Mednick Oleksey Smolyakov Jared Wright
Yuanyuan Zhang Jingjing Mao Sho Yamada Martin ten Kortenaar
Michaela DePrince Wendeline Wijkstra Edo Wijnen Anatole Babenko
Naira Agvanean Pascalle Paerel Roman Artyushkin Nathan Brhane

Saturday March 26, Friday April 1

1st Aria
Sasha Mukhamedov - Remi Wörtmeyer

2nd Aria
Anna Ol - Artur Shesterikov

Small women Tall women Small men Tall men
Saya Okubo Krista Ettlinger Oscar Valdes Wentao Li
YuanYuan Zhang Floor Eimers Critiano Principato Dario Elia
Jessica Xuan Sandra Quintyn Daniel Montero Nathan Chaney
Antonina Tchirpanlieva Kristina Lind Sem Sjouke Skyler Martin

Thursday March 31, Sunday April 3, Wednesday April 6 and Saturday April 9

1st Aria
Nadia Yanowsky - Edo Wijnen

2nd Aria
Qian Liu - Jared Wright

Small women Tall women Small men Tall men
Saya Okubo Samantha Mednick Oleksey Smolyakov Jared Wright
YuanYuan Zhang Jingjing Mao Sho Yamada Martin ten Kortenaar
Michaela DePrince Wendeline Wijkstra Daniel Montero Anatole Babenko
Naira Agvanean Pascalle Paerel Roman Artyushkin Nathan Brhane